Książka „Laboratorium z napędów mechatronicznych” jest uzupełnieniem podręcznika pt. „Napędy mechatroniczne”. Głównym celem tej publikacji było opracowanie pomocy dydaktycznej dla studentów, przede wszystkim kierunku mechatronika, ale także automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, którzy wykonują ćwiczenia laboratoryjne.
W książce zamieszczono opisy piętnastu ćwiczeń laboratoryjnych z szeroko rozumianych napędów mechatronicznych. Jedenaście z nich dotyczy silników i układów napędowych, a cztery mechanizmów.
Wspólną cechą ćwiczeń opisanych w książce jest jednolitość strukturalna. Wszystkie ćwiczenia mają taką samą strukturę, mianowicie: wprowadzenie, cel ćwiczenia, schemat stanowiska badawczego, przebieg ćwiczenia oraz sprawozdanie z ćwiczenia. Taka struktura powinna ułatwić studentowi przygotowanie się do ćwiczeń oraz do ich samodzielnego wykonania. Książka umożliwi studentom bliższe, praktyczne zapoznanie się z najczęściej stosowanymi napędami, aby w przyszłości byli wystarczająco kompetentni do projektowania napędów w urządzeniach mechatronicznych.
Opracowanie Prekursor